نظام پزشكي شهرستان هاي فردوس، بشرويه و سرايان
ويژه اعضای سایت
کلمه کاربری:
رمز عبور:
مایلم هم اکنون عضو شوم
رمز عبور را فراموش کرده ام


هشدار در خصوص مصرف لوامیزول

هشدار در خصوص مصرف لوامیزول


مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها یک مورد گزارش دمیلینه شدن اعصاب متعاقب مصرف لوامیزول در خانمی 42 ساله دریافت نموده است . بیمار تحت درمان با لوامیزول جهت درمان ویتیلیگو ( به میزان 150 میلی گرم روزانه ، دو روز در هفته به مدت 6 هفته و در هفته هفتم 100 میلی گرم در یک روز ) بوده است . یک هفته قبل از مراجعه به پزشک دچار سردرد بدون سابقه قبلی شده همچنین از تهوع ( بدون استفراغ ) ، بی اشتهایی و سرگیجه  ( Ture Vertigo ) شکایت داشته است . دو روز بعد به علت ضعف ، بیحالی و بی حسی اندام تحتانی در بیمارستان بستری می گردد . در آزمایشات بعمل آمده CBC و ESR نرمال گزارش گردید .همچنین اکوکاردیوگرافی و رادیوگرافی بعمل آمده از قفسه سینه نرمال بود. با انجام MRI و بررسی های بالینی و آزمایشگاهی در نهایت تشخیص دمیلینه شدن اعصاب تأیید گردید.

لوامیزول یک داروی ضد انگل می باشد که درمان آسکاریس ، تریکو استرونژیلوس و هر دو گونه کرمهای قلاب دار موثر می باشد . این فرآورده به عنوان تنظیم کننده سیستم ایمنی فقط در درمان سرطان کولون به همراه فلورواوراسیل مورد تأیید سازمان غذا و دارو ( FDA ) قرار گرفته است .

در سال 1998 میلادی ، FDA ایجاد تغییراتی را در Labeling این دارو در خصوص ایجاد عوارض عصبی و خونی ضروری دانسته است.  در Labeling جدید دارو ذکر شده است که بیمارانی که تحت درمان با داروی لوامیزول بوده اند مواردی از سندروم شبه آنسفالوپاتی در ارتباط با دمیلینه شدن اعصاب گزارش شده است . همچنین در درمان تؤام لوامیزول و فلورواوراسیل مواردی ازنوروپاتی محیطی و لوکو آنسفالوپاتی التهابی چند کانونه به ثبت رسیده است و شروع علائم و تظاهرات بالینی در این موارد کاملاً متفاوت بوده است . این علائم شامل کوما، گیجی ، لتارژی ، از دست دادن حافظه ، ضعف عضلانی ، پارستزی ،تشنج و اختلالات گفتاری می باشد .همچنین مصرف لوامیزول ممکن است موجب ایجاد آگرانولوسیتوز گردد که در برخی موارد کشنده می باشد . شروع آگرانولوسیتوز معمولاً همراه با علائم شبه آنفولانزا می باشد اگر چه در تعداد محدودی از بیماران بدون علامت نیز بروز می نماید. با توجه به موارد بالا رعایت نکات زیر هنگام مصرف تؤام آن با فلورواوراسیل ضروری بنظر می رسد .

1- در صورت وقوع سندروم نورولوژیک حاد متعاقب مصرف لوامیزول ، دارو باید بلافاصله قطع گردد . همچنین در صورت مصرف تؤام لوامیزول و فلورواوراسیل ، هر دو دارو باید فوراً قطع شوند. بیماران معمولاً با قطع مصرف داروها بهبود می یابند . اما در برخی موارد این سندروم منجر به مرگ بیماران گشته است .

2-بیماران مبتلا به اختلالات کبدی باید دائماً در طول درمان از لحاظ بروز آنسفالوپاتی تحت پایش باشند .

3- بررسی های هماتولوژیک (شامل CBC افتراقی ، شمارش پلاکت) ، الکترولیتها و تستهای عملکرد کبدی بصورت رئتین قبل از شروع مصرف و نیز در طول دارو درمانی با لوامیزول و فلورواوراسیل ضروری می باشد.

4- از آن جایی که با مصرف دوزهای بیش از مقادیر توصیه شده لوامیزول احتمال وقوع آگرانولوسیتوز افزایش می یابد. مقادیر بالاتر از دوزهای توصیه شده نباید مصرف شود. همچنین مصرف لوامیزول ممکن است باعث بروز نوتروپنی، آنمی و ترومبوسیتوپنی گردد .

5- بیماران باید در صورت بروز علائم شبه آنفولانزا متعاقب مصرف لوامیزول حتماً پزشک خود را آگاه نماید.

نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما